25 Czerwca 2024 14:54:05

Artykuły » Inne » RADA DS. GOSPODARCZYCH
RADA DS. GOSPODARCZYCH
Charakterystyka:

Rada ds. Gospodarczych lub Ekonomicznych reprezentuje parafię jako jednostkę administracyjną, jak i wspólnotę parafialną w dziedzinie bona temporalia – tzn. dóbr ziemskich i posiadanego majątku parafialnego. Składa się z proboszcza oraz wybranych członków rady, których liczba jest uzależniona od liczby parafian (na 2000 wiernych przypada 4 członków rady, na 6000 wiernych 6 osób a ponad 6000 wiernych – 8 osób). Do Rady należą obligatoryjnie księża, diakoni.
Rada może wybrać jeszcze dodatkowych członków. Jest to honorowe (nieodpłatne) sprawowanie urzędu w parafii. Gremium to jest zobowiązane do rzetelnego, uczciwego i oszczędnego gospodarowania majątkiem parafialnym.

Do najważniejszych zadań zalicza się:
• planowanie budżetu, wyposażenie, utrzymanie kościołów i innych obiektów, sakralnych na terenie danej parafii,
• troskę o piękną liturgię nabożeństw i innych duszpasterskich akcji,
• planowanie budowy i remontów, wyposażenie i utrzymanie budynków parafialnych (plebani, mieszkań służbowych, pomieszczeń dla młodzieży,dzieci i stowarzyszeń),
• utrzymanie i zakup wyposażenia do wystroju wnętrz, sprzętów liturgicznych, środków do pracy z młodzieżą, pracy parafialnej, troski o seniorów, kształcenia dorosłych, wydawanie gazetek parafialnych i ewentualnych kursów szkoleniowych,
• gromadzenie środków finansowych na utrzymanie biblioteki parafialnej,archiwum parafialnego, na sprowadzenie wszystkich rozporządzeń, dokumentów kościelnych i diecezjalnych,
• inwentaryzację majątku kościelnego ruchomego i nieruchomego,
• utrzymanie cmentarza parafialnego i znajdujących się na nim obiektów sakralnych,
• gospodarowanie dochodami z fundacji, ewentualnymi dotacjami i darowiznami na rzecz parafii.

Zarząd każdej rady zwołuje zebrania, co najmniej dwa razy do roku, albo przed ważnymi wydarzeniami parafialnymi, lub na wyraźne polecenie ks. Proboszcza. Każde posiedzenie jest protokołowane, a decyzje na nim podjęte powinny być ogłoszone publicznie, np. po nabożeństwach odczytane w kościele lub wywieszone na tablicy informacyjnej przy kościele. Rada może zaprosić na swoje posiedzenia osoby trzecie jako doradców czy obserwatorów.
Każda Rada ds. Gospodarczych ma własny zarząd (najczęściej proboszcz i dwóch zastępców rady). Przygotowuje on wszystkie posiedzenia i kieruje pracami Rady. Decyzje zapadają większością głosów oddawanych jawnie, z wyjątkiem głosowania dotyczącego wyboru zarządu. Członkowie Rady Parafialnej odpowiadają prawnie za podjęte decyzje.

Skład:
Lp. Nazwisko i imię Status