18 Kwietnia 2024 20:48:53
Nawigacja
¤ Strona główna
¤ Intencje mszalne
¤ Ogłoszenia parafialne
¤ Kalendarium wydarzeń parafialnych
¤ Dom Parafilany
¤ Informacje diecezjalne i Listy Biskupów Polskich
¤ Galeria zdjęć
¤ Piszą i mówią o Nas
¤ Archiwum
¤ Formularz kontaktowy
¤ Szukaj
Bankowe konto parafialne


Podaruj swojej parafii 1% podatku


Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
2020-03-13 Informacje w sprawie transmisji Mszy Świętych
Informacje w sprawie transmisji Mszy Świętych

Niedziela, 15 marca 2020 r.
7:00 – TVP 1
9:00 – Polskie Radio, Program Pierwszy
9:30 – Telewizja TRWAM
11.00 – TVP 1
13:00 – TVP POLONIA

Poniedziałek, 16 marca 2020 r. – niedziela, 22 marca 2020 r.
7:00 – z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach – TVP1

Poniedziałek, 16 marca 2020 r. – piątek, 20 marca 2020 r.
20:00 – z Jasnej Góry w intencji ustania epidemii, TVP3 pasmo ogólnopolskie oraz na kanale YouToube dostępnym na stronach internetowych: www.jasnagóra.pl i www. episkopat.pl.

Ponadto, transmisje Mszy Świętych będą dostępne za pośrednictwem innych telewizji, stacji radiowych oraz w internecie.


Warszawa, 13 marca 2020 r.                                        Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski

2020-03-12 Apel Biskupa Płockiego o modlitwę i wyobraźnię miłosierdzia w czasie Wielkiego Postu 2020
Apel Biskupa Płockiego o modlitwę i wyobraźnię miłosierdzia w czasie Wielkiego Postu 2020

Kochani Diecezjanie!

1. Po głębokim namyśle i wysłuchaniu głosu mojej Rady Społecznej, której celem jest refleksja nad aktualnymi problemami życia Polaków w świetle Ewangelii, podjąłem decyzję o skierowaniu do Was serdecznego Apelu na tegoroczny Wielki Post. Jak dobrze wiecie, jest on dla katolików, ale także dla wyznawców innych religii i wielu ludzi dobrej woli na całym świecie, okresem żarliwej modlitwy i wzmożonej solidarności w obliczu kryzysu sanitarnego, związanego z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, który wywołuje chorobę, określaną technicznym terminem COVID-19. Kolejne kraje dotknięte są poważnymi konsekwencjami medycznymi i społecznymi, wynikającymi z trudności w zapobieganiu przenoszenia się tego wirusa i prowadzeniu skutecznej profilaktyki. Dziś sens tych wydarzeń jest jeszcze przed nami ukryty, niektórym jak narodowi wybranemu na pustyni zdarza się pytać, wystawiając dobrego Boga na próbę: „Czy Pan jest rzeczywiście wśród nas, czy też nie?”. Mimo to, my, jako ludzie wiary, wyrażamy za św. Pawłem głębokie przekonanie, że „nadzieja Chrystusowa zawieść nas nie może, ponieważ miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który został nam dany” [Rz 5, 5].

2. Chwile takie jak obecna uświadamiają nam kruchość naszej egzystencji, wartość wzajemnego wsparcia i duchowej bliskości oraz – jak śpiewaliśmy w dzisiejszym Psalmie – potrzebę klęknięcia „przed Panem, który nas stworzył. Albowiem On jest naszym Bogiem, a my ludem Jego pastwiska i owcami w Jego ręku”. Pobudzają nas one także do wdzięczności – wdzięczności wszystkim, którzy kompetentnie i z narażeniem własnego życia stają w pierwszym szeregu zmagań z wirusem i jego skutkami: lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym, sanitariuszom, pracownikom inspekcji sanitarnych i ochrony zdrowia oraz farmaceutom, a także władzom porządkowym i tym osobom życia publicznego, które z oddaniem służą dobru wspólnemu.

3. W tym szczególnym Wielkim Poście wszyscy czujemy się jedną, wielką rodziną, zatroskaną o życie i zdrowie każdego człowieka na różnych szerokościach geograficznych. Łączymy się duchowo z krajami Europy i świata, których mieszkańcy cierpliwie znoszą trudności zdrowotne i społeczne, wynikające z rozprzestrzeniania się koronawirusa. Nasza szczególna pamięć modlitewna biegnie do Rzymu i Stolicy Świętej, z którą Polacy zawsze żyli w serdecznej jedności, a przede wszystkim do umiłowanego Ojca Świętego Franciszka w dniach siódmej rocznicy Jego wyboru na Tron Piotrowy, aby Bóg, przez wstawiennictwo Maryi – Salus Populi Romani, roztoczył nad całym światem swoją szczególną pomoc i pozwolił wszystkim wyznawcom Chrystusa przygotować się i głęboko przeżyć nadchodzące Święta Paschalne.

4. W tym duchu proszę całą wspólnotę wierzących i wszystkich ludzi dobrej woli naszej Diecezji, abyśmy z wiarą, spokojem i roztropnością odpowiadali na niebezpieczeństwo, o którym z wielkim zaangażowaniem informują media i którego uczestnikami stali się już niektórzy nasi bracia i siostry. Zachowanie właściwych reguł higienicznych i zdrowego rozsądku powinny motywować ludzi wierzących do podejmowania dzieł miłosierdzia oraz respektowania zaleceń władz i służb sanitarnych. W Roku św. Jana Pawła II możemy jeszcze bardziej uświadomić sobie wagę jego proroczych słów o „wyobraźni miłosierdzia”, której przejawem jest „nie tyle i nie tylko skuteczność pomocy, ale zdolność bycia bliźnim dla cierpiącego człowieka, solidaryzowania się z nim, tak aby gest pomocy nie był odczuwany jako poniżająca jałmużna, ale jako świadectwo braterskiej wspólnoty dóbr” (Novo millennio ineunte, nr 50). Apeluję więc o taką postawę pomocy i gotowości, zwłaszcza wobec ludzi starszych, chorych, cierpiących. Spróbujmy jeszcze bardziej przeżyć sąsiedzką solidarność przez najprostsze gesty życzliwości i zainteresowania. Zadbajmy o to, by „jeden drugiego brzemiona nosił” (Ga 6,2) w miejscach pracy i codziennych okolicznościach życia. Szczególną opieką otoczmy dzieci i młodzież. Uczmy ich odpowiedzialności i wrażliwości na krzywdę i cierpienie.

5. Zwracam się do Was, moi Kochani Diecezjanie, kapłani, klerycy, siostry zakonne, siostry i bracia świeccy o podjęcie duchowej krucjaty w intencji jak najszybszego opanowania szerzącego się zła. Z jeszcze większą gorliwością spełniajmy wielkopostne uczynki: modlitwę, post i jałmużnę. Jeszcze bardziej żarliwie odprawiajmy w tej intencji Drogi Krzyżowe w naszych kościołach i rodzinach. Z jeszcze żywszym zapałem śpiewajmy Gorzkie żale i jeszcze ufniej wznośmy głos do Pana w godzinie Miłosierdzia, odmawiając Koronkę.

6. Mając na uwadze dobro duchowe powierzonego mi ludu, zwracam się o rzetelne wypełnienie następujących wskazań:
a) Kapłanów diecezji proszę, aby niedzielne Msze Święte w Wielkim Poście kończono śpiewem Suplikacji, a w piątki tego okresu odprawiano Mszę Świętą w intencji ludzi chorych i opiekujących się nimi służb sanitarnych oraz o łaskę wyzwolenia świata od szerzącej się choroby [z formularza Msza w jakiejkolwiek potrzebie, nr 50, Mszał Rzymski dla diecezji polskich, wydanie II poszerzone, Poznań 2009, s. 169”-170”].
b) Liczę na to, że w ostatni piątek Wielkiego Postu, jeśli okoliczności na to pozwolą, zostaną odprawione Drogi Krzyżowe po ulicach naszych parafii z modlitwą o Boże Miłosierdzie dla świata i ludzkości, dotkniętej chorobą i cierpieniem.
c) Zalecam także, by w codziennej Modlitwie wiernych, podczas wszystkich Mszy Świętych, umieszczać wezwanie za chorych oraz opiekujących się nimi o wytrwałość i ufność w Bożą pomoc.
d) Stowarzyszenia i organizacje religijne Diecezji Płockiej, a zwłaszcza Akcję Katolicką, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich i koła różańcowe proszę o mobilizowanie członków do modlitwy, a także, jeśli będzie taka konieczność, organizowanie codziennej pomocy i opieki osobom starszym i cierpiącym w domach.

7. Z sercem pełnym ufności w słowa Jezusa Chrystusa, który zapewnia nas w dzisiejszej Ewangelii: „Moim pokarmem jest wypełnić wolę Tego, który Mnie posłał, i wykonać Jego dzieło”; z głęboką wiarą, że przeprowadzi On nas bezpiecznie przez pustynię do chwały zmartwychwstania; pomny wreszcie na niezłomną posługę mojego Błogosławionego Poprzednika Arcybiskupa Antoniego Juliana Nowowiejskiego, który nawet w czasie wojen i trudności nie opuścił swojej owczarni, upraszam o Boże Miłosierdzie „dla nas i całego świata”.

Płock, dnia 10 marca 2020 r.
† Piotr Libera
Biskup Płocki

2020-03-13 Komunikat ks. biskupa Piotra Libery i Dyspensa
Komunikat ks. biskupa Piotra Libery

1. W trosce o wzajemne zdrowie i odpowiedzialność za innych, pamiętajmy o możliwości skorzystania z dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach Świętych, której udzieliłem do dnia 29 marca br. Korzystajmy chętnie z tego prawa Kościoła. Proszę osoby starsze, chore, zainfekowane, a także dzieci, młodzież oraz wszystkich, którzy się boją zarażenia, aby pozostali w domach, jednocząc się w modlitwie za pomocą mediów. Na stronie internetowej diecezji płockiej aktualizowana jest informacja o transmisjach Mszy Świętych niedzielnych i codziennych, do których zachęcajmy wiernych. Proszę Księży Proboszczów, aby uświadomili wiernym, że nie powinni gromadzić się tłumnie w świątyniach. W kościele może znajdować się podczas Mszy Świętej nie więcej niż 50 osób. Jeśli wierni przyjdą, powinni zachować przynajmniej 1 metr odległości między sobą.

2. Zwracam się do Księży, aby za pomocą mediów społecznościowych (np. Facebooka, Twittera, YouTube) organizowali transmisje Mszy Świętych i nabożeństw (Drogi Krzyżowej, Gorzkich żali, nabożeństw pokutnych, rozważań Słowa Bożego) ze swoich kościołów parafialnych. Wykorzystajmy te środki do kontaktu z naszymi wiernymi w czasie, gdy nie mogą przychodzić do naszych świątyń.

3. Pamiętajmy o możliwości przyjmowania Komunii duchowej, wzbudzając w sobie taką intencję podczas udziału w transmisjach Mszy Świętych. Ufajmy Panu, że w sposób zwyczajny będziemy mogli przystępować do sakramentów świętych już w niedługim czasie, gdy zwalczymy szerzącą się pandemię.

4. Aż do odwołania, na terenie diecezji płockiej zostają zawieszone wszystkie rekolekcje, zarówno parafialne, jak i szkolne.

5. Proszę Księży Proboszczów, by w miarę możliwości otwierali kościoły dla indywidualnej modlitwy wiernych w ciągu dnia.

6. Sprawowanie sakramentu chrztu świętego, jeśli nie grozi niebezpieczeństwo śmierci, spróbujmy przełożyć na dalszy czas.

7. Proszę kapłanów, aby z zachowaniem roztropności byli gotowi do sprawowania sakramentu pokuty i namaszczenia chorych. Przypominam o obowiązku zabezpieczenia konfesjonałów foliami lub szybami ochronnymi.

8. Należy zadbać o to, aby pogrzeby były sprawowane bez większego udziału wiernych. Łącząc się w bólu z wiernymi, zachęcajmy ich, aby do ustania pandemii w pogrzebach brała udział jedynie najbliższa rodzina, nie więcej niż 50 osób.

9. Zgodnie z prośbą abpa S. Gądeckiego, proszę, by kapłani i osoby życia konsekrowanego codziennie o godz. 20.30 odmawiali w kościołach różaniec w intencji chorych i opiekujących się nimi oraz służb medycznych, kończąc go antyfoną maryjną „Pod Twoją obronę” w intencjach Ojca Świętego. Zadbajmy o transmisję tej modlitwy za pomocą mediów społecznościowych. Wspólnota wiernych, zjednoczona w modlitwie i na kolanach, będzie w czasie Wielkiego Postu ukazywała wagę i moc wiary, nawet gdy nie może fizycznie znaleźć się w jednym miejscu.

10. Apeluję do wszystkich o bezwzględne stosowanie się do zarządzeń władz, służb medycznych i sanitarnych. W duchu odpowiedzialności i miłości bliźniego traktujmy poważnie obecną sytuację. Nie chodzi jedynie o nasze zdrowie, ale przede wszystkim o zabezpieczenie ludzi słabszych i chorych. Zobowiązuję kapłanów do informowania wiernych na bieżąco o nowych zarządzeniach władz.

11. Proszę szczególnie dzieci, młodzież, osoby starsze, chore, zainfekowane, aby bez potrzeby nie opuszczały domów. Wykorzystajmy ten czas na modlitwę, naukę i pracę w domu.

12. Zwracam się do dorosłych o okazywanie miłosierdzia ludziom chorym, starszym, zainteresowanie nimi i pomoc w zrobieniu zakupów, zaopatrzeniu w lekarstwa i inne potrzebne do życia środki. Bądźmy dobrymi Samarytanami, którzy nie przechodzą obojętnie obok cudzej biedy, pamiętając zawsze o roztropnym, minimalnym kontakcie z tymi osobami, by nie doprowadzić do zakażenia ich wirusem.

13. Unikajmy w tym trudnym czasie zabobonnego i magicznego podejścia do wiary, typowego dla religii pierwotnych. Katolicy zawsze wyróżniali się właściwym pojmowaniem relacji wiary i rozumu. Nie odwołujmy się do proroctw i przepowiedni, a trzymajmy się zdrowej nauki (por. 2 Tes 2,15), pamiętając, by być zawsze gotowymi na przyjście Pana.
Dni, w których koronawirus wystawia na próbę wiarę i wytrwałość wielu osób, dają nam okazję do coraz pełniejszego rozumienia, jak bardzo ważne jest odkrywanie Chrystusa nie tylko w sakramentach świętych, ale także w służbie drugiemu człowiekowi. Zdajmy ten egzamin z solidarności społecznej, budowania więzi i patriotyzmu. Ufajmy, że gdy przyszło nam zmierzyć się z tajemnicą zła moralnego i fizycznego, pozwoli nam to jeszcze bardziej zawierzyć nas i nasze rodziny Bożemu Miłosierdziu, przez wstawiennictwo Maryi, przyzywanej jako Uzdrowienie chorych.

Ogarniam wszystkich, w tym trudnym czasie, szczególną modlitwą i z serca błogosławię.

Płock, dn. 13 marca 2020 roku

† Piotr Libera
Biskup Płocki

Spotkanie 02-03/2020
Nowy numer gazetki parafialnej "Spotkanie"


Jest już dostępny nowy numer gazetki parafialnej "Spotkanie"

Znajdą w nim Państwo następujące artykuły:
- Wielki Post
- Papież Franciszek: Aby przyjąć słowo w sercu
- Co wolno w Wielkim Poście
- 10 rad ojca. Pio na Wielki Post
- Chrześcijański post
oraz informacje o Parafii i najważniejszych wydarzeniach liturgicznych w marcu

Serdecznie zachęcamy do jej przejrzenia.
Aby zobaczyć GAZETKĘ kliknij ten link

Spotkanie 01/2020
Nowy numer gazetki parafialnej "Spotkanie"


Jest już dostępny nowy numer gazetki parafialnej "Spotkanie"

Znajdą w nim Państwo następujące artykuły:
- Cud bożonarodzeniowy
- Wilm Hosenfeld. Życie niemieckiego oficera, który uratował Szpilmana
- Papież Franciszek- Bierzmy przykład z Mędrców
- Chrzest Jezusa w Jordanie
- Chrzest Pański w liturgii
- Stefan Wyszyński
oraz informacje o Parafii i najważniejszych wydarzeniach liturgicznych w styczniu

Serdecznie zachęcamy do jej przejrzenia.
Aby zobaczyć GAZETKĘ kliknij ten link

Spotkanie 12/2019
Nowy numer gazetki parafialnej "Spotkanie"


Jest już dostępny nowy numer gazetki parafialnej "Spotkanie"

Znajdą w nim Państwo następujące artykuły:
- Historia i znaczenie Adwentu
- Antybiotyk….
- Angela i jej dziecko
- Film „Nieplanowane”
- Papież Franciszek, Niespodzianki Bożego Narodzenia
- Stefan Wyszyński
- Sługa Boży Kardynał Wyszyński na drodze ku świętości. Beatyfikacja Prymasa 7 czerwca 2020 r.
oraz informacje o Parafii i najważniejszych wydarzeniach liturgicznych w grudniu

Serdecznie zachęcamy do jej przejrzenia.
Aby zobaczyć GAZETKĘ kliknij ten link

Spotkanie 11/2019
Nowy numer gazetki parafialnej "Spotkanie"


Jest już dostępny nowy numer gazetki parafialnej "Spotkanie"

Znajdą w nim Państwo następujące artykuły:
- Czasy grozy i pogardy ocalmy od zapomnienia
- Męczeństwo duchowieństwa w czasie II wojny św.
- Od wojny, nędzy i od głodu…
- Losy płockich i okolicznych kościołów podczas II wojny św.
- Bilans wojenny
oraz informacje o Parafii i najważniejszych wydarzeniach liturgicznych w listopadzie

Serdecznie zachęcamy do jej przejrzenia.
Aby zobaczyć GAZETKĘ kliknij ten link

KOLĘDA 2019/2020
KOLĘDA 2019/2020
Szanowni Państwo, Drodzy Parafianie

W tym roku kalendarzowym pragnąłbym rozpocząć wizytę duszpasterską już w okresie Adwentu, tj. od 3 grudnia 2019 r. Rozpocznę od Stróżewka, osiedla Dom Polski, następnie Stare Boryszewo, Brochocinek i Rogozino. Szczegółowy harmonogram wizyty będę przedstawił w kościele w każdą niedzielę podczas każdej mszy św., jak co roku to czynię.

Powodów jest wiele. Z jednym z nich jest czas trwania kolędy, który coraz bardziej wydłuża się. W poprzedni roku wynosił on 35 dni kolędowych. W każdym roku w okresie wizyty duszpasterskiej przypadają ferie zimowe, kiedy Państwo chcecie wyjechać z dziećmi na zasłużony odpoczynek. Kolęda jest urzędową wizytą duszpasterza u swoich parafian, oczywiście na ich zaproszenie. Jak co roku pragnę się spotkać z każdą rodziną i w spokojnej atmosferze porozmawiać o wielu problemach naszej parafii, wysłuchać Państwa uwag oraz zachęć do wspólnego budowania wspólnoty religijnej i udziału w Eucharystii. Dlatego aby nie przedłużać czasu tych spotkań na okres Wielkiego Postu chcę wcześniej rozpocząć kolędą.

Z poważaniem

Ks. dr Janusz Wiśniewski
/proboszcz/
Spotkanie 10/2019
Nowy numer gazetki parafialnej "Spotkanie"


Jest już dostępny nowy numer gazetki parafialnej "Spotkanie"

Znajdą w nim Państwo następujące artykuły:
- Historia różańca
- Papież Franciszek: Niepokojące wołanie Ziemi
- Zioło z lamusa
- Wychowanie bezstresowe
- Wiara czyni cuda
- Wartościowe elementy modlitwy różańcowej
oraz informacje o Parafii i najważniejszych wydarzeniach liturgicznych w październiku

Serdecznie zachęcamy do jej przejrzenia.
Aby zobaczyć GAZETKĘ kliknij ten link

Spotkanie 09/2019
Nowy numer gazetki parafialnej "Spotkanie"


Jest już dostępny nowy numer gazetki parafialnej "Spotkanie"

Znajdą w nim Państwo następujące artykuły:
- Papież Franciszek: Wychowanie chrześcijańskie jest prawem dzieci
- Lipa
- Co to jest LGBT
- List do rodziców, którzy zabierają na mszę swoje niesforne dzieci. W każdą niedzielę
- JP II o człowieku w swoim nauczaniu
oraz informacje o Parafii i najważniejszych wydarzeniach liturgicznych we wrześniu

Serdecznie zachęcamy do jej przejrzenia.
Aby zobaczyć GAZETKĘ kliknij ten link

Spotkanie 08/2019
Nowy numer gazetki parafialnej "Spotkanie"


Jest już dostępny nowy numer gazetki parafialnej "Spotkanie"

Znajdą w nim Państwo następujące artykuły:
- Wychowanie szczęśliwego dziecka
- Papież Franciszek, Nie będziesz wzywał imienia Pana
- Patron od zguby, który znajdzie twoje życie
- Modlitwa o opiekę św. Antoniego
- Jak katolik powinien ubrać się do kościoła?
- Czy Pan Bóg wystawia człowieka "na pokuszenie"?
- GODNY STRÓJ
oraz informacje o Parafii i najważniejszych wydarzeniach liturgicznych w sierpniu

Serdecznie zachęcamy do jej przejrzenia.
Aby zobaczyć GAZETKĘ kliknij ten link

Ministranci


Schola


Wygenerowano w sekund: 0.01 2,449,761 unikalne wizyty